انواع مختلف سیستم فرمان

 

به طور کلی 4 نوع سیستم فرمان وجود دارد.

1- سیستم فرمان مکانیکی

2- سیستم فرمان هیدرولیکی

3- سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی

4- سیستم فرمان الکتریکی یا برقی

 

1- سیستم فرمان مکانیکی

این سیستم در گذشته معمول‌ترین سیستم فرمان خودرو بوده است. روال کار در این سیستم که شامل دنده شانه‌ای، پینیون، ستون فرمان و غربیلک فرمان میباشد به این گونه است که حركت غربيلک فرمان از طریق ستون فرمان به پینیون و از پینیون به دنده شانه‌ای انتقال می‌یابد. در سیستم دنده شانه‌ای این حرکت به صورت خطي و در سیستم پینیون حرکت به صورت دورانی است. میتوان گفت سیستم پینیون حرکت دورانی غربیلک فرمان را به سیستم شانه‌ای ارسال می‌کند و سپس سیستم شانه‌ای، حرکت را به صورت خطی به چرخ‌های اتومبیل منتقل می‌کند.

چرخاندن فرمان‌های مکانیکی مستلزم به کارگیری نیروی زیادی بود و معمولاً رانندگان مجبور بودند از هر دو دست برای چرخاندن فرمان استفاده کنند.

 

2- سیستم فرمان هیدرولیکی

با گذشت زمان و پیشرفت علم مهندسی، سختی چرخش غربیلک فرمان در سیستم فرمان مکانیکی و ایمنی ضعیف آن باعث شد تا خودروسازان با اضافه کردن امکانات بیشتر به فکر کاهش خستگی رانندگان و همچنین ایمنی بالاتر باشند؛ به همین دلیل سیستم فرمان هیدرولیکی با هدف راحتی و ایمنی بیشتر رانندگان تولید شد.

 

در سیستم هیدرولیکی اجزایی مانند پمپ هيدروليك، مخزن روغن، تسمه، شيرهاي كنترل، لوله‌های رابط، سيلندر و پیستون و … به سیستم مکانیکی اضافه شدند اما همچنان وظیفه اصلی هدایت خودرو به عهده سیستم فرمان مکانیکی می‌باشد.

این سیستم براي عملکردش از موتور خودرو استفاده می‌کند و به همین دلیل باعث کاهش بازده موتور و مصرف بیشتر انرژی آن میشود.

معایب این سیستم باعث شد خودروسازان به دنبال رفع این اشکال، سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی را جایگزین کنند.

 

3- سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی

میتوان گفت سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی همان سيستم هيدروليكي بهبود یافته است. در این سیستم به‌ جای استفاده از موتور خودرو برای تأمین نیرو، يك موتور الكتريكي به پمپ هيدروليك اضافه شده که در نتیجه آن، منبع تأمین نیروی فرمان از موتور خودرو مستقل شد.

در سیستم فرمان الکتروهیدرولیکی همچنان یک سیستم هیدرولیک به کمک فرمان آمده است اما حسن آن را میتوان در جدا بودن سیستم از فرآیند حرکت موتور خودرو یافت.

 

4- سیستم فرمان الکتریکی یا برقی

عملکرد سیستم فرمان برقی مشابه سیستم فرمان هیدرولیکی است اما مزایای بیشتری نسبت به آن دارد. روند کار این سیستم فرمان به گونه‌ای است که اگر گشتاوری در خودرو وجود داشته و چرخشی در فرمان صورت بگیرد، سیستم فرمان برقی در این صورت عمل می‌کند. در واقع میتوان گفت تنها زمانی که فرمان چرخانده ‌شود، سیستم فرمان عمل کند. امروزه فرمان خودروها با به کارگیری این سیستم بسیار نرم شده اند و و چون گذشته به نیروی زیادی برای چرخاندن احتیاجی ندارند.

البته در این سیستم نیز بحث بر سر اصلی بودن سیستم فرمان مکانیکی وجود دارد، به این معنی که همچنان سیستم فرمان مکانیکی جزء سیستم‌های فرمان اصلی خودرو است و سیستم فرمان الکتریکی به شکل سیستم جانبی به خودرو اضافه شده است.

ولی به طور کلی میتوان گفت فرمان الکتریکی نسبت به نسل های قبل فرمان هیدرولیکی و الکتروهیدرولیکی برتری چشمگیری دارد.

 

ایمنی خودروها

مهم‌ترین مزیت سیستم فرمان برقی وجود سنسورهای حرکتی حساس در آن میباشد که باعث حساسیت آن به میزان سرعت خودرو میشود. سیستم فرمان برقی سبب کاهش میزان چرخش و لرزش خودرو و در نتیجه پایداری اتومبیل در سرعت‌های بالا میشود که قطعا باعث عملکرد بهتر خودرو میشود. این حساسیت سبب افزایش ایمنی خودرو و در نتیجه کاهش خسارات جانی و مالی میشود.

 

نحوه عملکرد فرمان الکتریکی

نحوه عملکرد فرمان الکتریکی به این صورت است که ابتدا گشتاور وارده از غربیلک فرمان توسط سنسورها تشخیص داده می‌شود. مقدار گشتاور مقاومي كه براثر چرخش فرمان بين چرخ‌هاي خودرو و نيروي پيچشي فرمان اعمال می‌شود، اندازه‌گیری می‌شود و سپس به شکل سیگنال‌هایی به واحد کنترل الکترونیکی منتقل میشوند و بر اساس داده‌های ارسالي از سنسور گشتاور و سرعت خودرو، مقدار نيروي اعمالي لازم که موتور الكتريكي باید اعمال نماید، تعيين میشود.

خواندن 301 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره کمو

از ترافيك گريزي نيست ولي از كلاچ گيري هست!

سیستم کلاچ تمام اتوماتیک كُمو،

اولين نسل و تنها كلاچ تمام اتوماتيك غير برقي با استفاده از فناوري خلآ موجود در بازار ميباشد.

آدرس ما

تهران، کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج، بعد از شهاب خودرو، کارخانه علاءالدین

 

شماره تماس:

          44539613 -021

             09128031657