علل روشن شدن چراغ چک خودرو و نحوه خاموش کردن آن

چراغ چک چیست؟

چراغ چک، یکی از چراغ های هشدار اتومبیل است که به آن چراغ خطا نیز میگویند و به عنوان چراغ موتور شناخته میشود.

چراغ چک در اتومبیل معمولا به طور مستقیم توسط  کامپیوتر خودرو کنترل میشود که روشن شدن آن می‌تواند نشان وجود خطا و خرابی در سیستم خودرو باشد.

در بسیاری از اتومبیلهای انژکتوری تولید داخل، روشن شدن چراغ چک به معنی اشکال در سیستم سوخت­رسانی می باشد. اما در اتومبیل های امروزی و به روزتر که اغلب دارای کامپیوترهای مرکب (برای کنترل قسمتهای مختلف اتومبیل مانند موتور، گیربکس، ترمز ، تهویه مطبوع و...) هستند، در صورت تغییر هر کدام از قسمتها چراغ چک یا اخطار روشن میشود.

 

خطاها از لحاظ زمانی

خطاهای موجود در کامپیوتر خودرو که منجر به روشن شدن چراغ چک میشوند را میتوان به دو دسته دائم و موقت تقسیم بندی کرد.

خطاهای دائم: خطاهایی هستند که در صورت اشکال طولانی مدت در قطعات الکتریکی اتومبیل یا به دلیل تغییر در داده های سنسورها روی کامپیوتر خودرو ثبت میشوند.

این مشکلات طولانی مدت عموماً در نتیجه عدم توجه راننده به خطاها به وجود می­ آید که البته می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد.

خطاهای موقت: خطاهایی هستند که برای لحظاتی باعث روشن شدن چراغ چک میشوند. اگرچه اهمیت خطاهای موقت به اندازه خطاهای دائم نیستند، اما نباید از این خطاها چشم پوشی کرد.

 

علل روشن شدن چراغ چک

همانطور که گفته شد خطاهای ایجاد شده در کامپیوتر خودرو باعث روشن شدن چراغ چک می‌شوند. هر کدام از این خطاها با کدهایی خاص مشخص می‌شوند.

تنوع خودروهای موجود در بازار سبب شد کمپانی‌های سازنده خودرو به فکر ایجاد یک زبان مشترک باشند. به همین منظور برنامه ­ای را تدوین نمودند و کدهای خطا را بر اساس آن تعریف کردند. بعد از آن تمام کمپانی‌های خودروسازی ملزم به استفاده از یک پورت استاندارد بر روی کامپیوتر خودرو یا ECU شدند.

این کدهای خطا ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد هستند که هر کدام بیانگر اشکال در قسمت خاصی از خودرو هستند. این کدها را میتوان به 4 دسته کلی تقسیم‌بندی کرد.

  • کدهای شروع‌شده با حرف P نمایانگر خطا در سیستم انتقال قدرت هستند.
  • کدهای شروع‌شده با حرف C نمایانگر خطا در شاسی هستند.
  • کدهای شروع‌‎‌شده با حرف B نمایانگر خطا در بدنه هستند.
  • کدهای با حرف U نمایانگر خطا در سیستم برقی خودرو هستند.

 

خاموش کردن چراغ چک

خاموش کردن چراغ چک خودرو نیز با 4 روش امکان پذیر است.

  1. چند مرتبه روشن و خاموش کردن خودرو
  2. رانندگی کردن بدون اقدام خاص
  3. قطع و وصل باطری خودرو
  4. استفاده از دیاگ

 

چند مرتبه روشن و خاموش کردن خودرو

در بعضی از خودروها چراغ چک به صورت خودکار بعد از دو بار روشن و خاموش کردن خودرو ریست می‌شوند. اگر چراغ چک خودرو شما روشن شد برای چند مرتبه این کار را انجام دهید و اگر مشکل جدی در کامپیوتر خودرو وجود نداشته باشد چراغ چک خاموش میشود.

 

‏رانندگی کردن بدون اقدام خاص

گاهی ساده ترین روش برای خاموش کردن چراغ چک خودرو این است که چراغ را به حال خود رها نموده و اجازه دهید با گذشت زمان چراغ چک خاموش شود. اما اگر پس از چند کیلومتر رانندگی چراغ چک همچنان روشن بود باید به دنبال یافتن علت اصلی بود.

 

قطع و وصل باطری خودرو

گاهی با قطع و وصل کردن باطری و ریست شدن کامپیوتر خودرو ممکن است چراغ چک خاموش شود. برای این کار ابتدا کابل‌های مثبت و منفی را از باتری جدا نمایید و آن را چند ثانیه به حال خود رها کنید (دقت داشته باشید این مکث به دلیل انرژی الکتریکی ذخیره ‌شده در خازن‌ها که می‌تواند باعث برق‌گرفتگی شود، ضروری است) بعد از 15 دقیقه صبر دوباره اتصالات را برقرار نمایید و در نهایت خودرو روشن نموده و چراغ چک را کنترل کنید.

 

استفاده از دیاگ

جهت خطایابی کامپیوتر خودرو از دستگاهی به نام دیاگ استفاده میشود. قبل از استفاده از این دستگاه ابتدا به دفترچه خودرو مراجعه کنید تا محل اتصال به پورت کامپیوتر خورد را پیدا نمایید. پس از اتصال به پورت مخصوص، با فشردن کلید Enter دستگاه را روشن نمایید. بعد از این دستگاه شروع به تحلیل و آنالیز کرده و کد خطاهای موجود را به شما نمایش خواهد داد. کد خطاها را یادداشت کنید و پس از پاک نمودن این خطاها، در پی رفع مشکل اساسی باشید.

خواندن 279 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

درباره کمو

از ترافيك گريزي نيست ولي از كلاچ گيري هست!

سیستم کلاچ تمام اتوماتیک كُمو،

اولين نسل و تنها كلاچ تمام اتوماتيك غير برقي با استفاده از فناوري خلآ موجود در بازار ميباشد.

آدرس ما

تهران، کیلومتر 9 جاده مخصوص کرج، بعد از شهاب خودرو، کارخانه علاءالدین

 

شماره تماس:

          44539613 -021

             09128031657